Hashimoto-féle pajzsmirigygyulladás

Amikor szembesültem a diagnózissal, nagyon keveset tudtam ennek a betegségnek a hátteréről. Annyival tisztában voltam, hogy egy autoimmun folyamat áll a háttérben, ami azt jelenti, hogy a szervezetem ellenanyagot termel a saját pajzsmirigyem ellen, lassan pusztítva azt. A pajzsmirigy pusztulása során olykor a kelleténél több pajzsmirigyhormon szabadul fel, de a betegség előrehaladtával a károsodott szerv egyre kevesebb hormont tud majd előállítani. Itt meg is állt a tudomány számomra. Az egészet túl titokzatosnak és erőn felül bonyolultnak éreztem ahhoz, hogy a mélyére nézzek.

Persze eszem ágában sem volt láblógatva várni azt, hogy az orvos végre hormonpótlást írhasson fel. Először próbáltam eleget aludni, elkezdtem gluténmentesen enni, majd kiiktattam az étrendemből a tejet, tojást, gabonaféléket és szépen lassan átálltam az autoimmun protokoll (AIP) nevű diétára. Aztán jöttek a további életmódbeli változtatások: meditáció, én-idő, jóga mindennap. Ezeket ajánlották a külföldi (főleg amerikai) blogokon, hát csináltam, kicsit vakon, de hittem benne, és ha összehasonlítom azt, ahogyan 2 éve éreztem magam a mai állapotommal, örülök, hogy így tettem.

Ahogyan jobban lettem, a kíváncsiságom is erőre kapott. Dr. Izabella Wentz Root Cause című könyvének segítségével végre elkezdtem beleásni magamat a Hashimoto rejtélyébe. Nem mondom, hogy könnyű olvasmány, de ha ez a könyv megjelenhetne magyar nyelven, az mindenképpen hiánypótló lenne a pajzsmirigyproblémával küzdő honfitársaink számára. Amikor ugyanis megérted, mit miért csinálsz, az önbizalmat és energiát ad a folytatáshoz. Vagy éppen a kezdéshez. Így hát íme, egy kis Hashimoto egyszeregy.

Fókuszban a pajzsmirigy


Pillangó alakú szervünk, a pajzsmirigy a légcső előtt, annak két oldalán helyezkedik el. Az általa termelt hormonok a test összes szervrendszerének működését befolyásolják. Nem csoda hát, hogy amikor túl sok vagy túl kevés pajzsmirigyhormon áll rendelkezésünkre, a tünetek legszínesebb skáláját vehetjük észre magunkon. Többek között:

Pajzsmirigy-túlműködés esetén

- fogyás megfelelő táplálkozás mellett
- szapora szívverés
- álmatlanság
- szorongás
- ingerlékenység
- meleg-intolerancia
- előredülledő szemek
- izzadás.

Pajzsmirigy-alulműködés esetén

- hízás megfelelő táplálkozás mellett
- fáradékonyság
- száraz bőr és haj
- depresszió
- hideg-intolerancia
- menstruációzavar
- székrekedés
- alacsony pulzusszám.

Gyakran a pánikbetegség, depresszió, terméketlenség hátterében is a pajzsmirigyműködés zavara áll.

Na de hogyan is működik a pajzsmirigyünk?

Köztudott, hogy a pajzsmirigyhormonok termeléséhez jódra van szükségünk. A környezetből felvett jód a tireoperoxidáz (TPO) nevű enzim segítségével alakul át a pajzsmirigyhormonokba beépíthető jóddá. A folyamat során hidrogén-peroxid keletkezik, amely antioxidáns (szelén) hiányában oxidatív károkat okoz a körülötte lévő szövetekben.

A pajzsmirigyben előállított négyféle molekula közül csak a három jódatomot tartalmazó trijód-tironin (T3) és a négy jódatomot tartalmazó tiroxin (T4) biológiailag aktív. Élettanilag legszámottevőbb szerep a T3-nak jut. A szervezetben elérhető T3 kisebb része a pajzsmirigyben kerül előállításra, nagyobb része pedig T4 dejodinációja (amely során a T4 négy jódatomjából 3 jódatom marad) által keletkezik. A pajzsmirigyben raktározott hormonok a pajzsmirigy-stimuláló hormon (TSH) hatására kerülnek a véráramba. Amennyiben túl kevés pajzsmirigyhormon kering a vérünkben, a TSH szint megemelkedik, túl sok pajzsmirigyhormon esetén pedig a normálérték alá csökken. Túl alacsony TSH esetén pajzsmirigy-túlműködésről, túl magas értéknél pedig pajzsmirigy-alulműködésről szokás beszélni.




Itt érdemes pár szót ejteni a laborértékek referenciatartományáról. Magyarországon a legtöbb labor által elfogadott TSH referenciatartomány 0,3 és 4,2 mU/L között került meghatározásra. A gond ezzel mindössze annyi, hogy ennek a rendkívül tág tartománynak a meghatározásánál az időseket és a pajzsmirigyproblémával küzdőket is számításba vették. (Így már nem csoda, hogy a 3,54-es "normális" TSH-mmal úgy éreztem magam, mint egy teljesen normális 85 éves.) Újabb kutatások hatására az Amerikai Klinikai Endokrinológusok Kollégiuma 0,3 és 3,0 közé szűkítette a referenciatartományt. A funkcionális orvoslásban jártas szakemberek a még szűkebb 1,8 és 3, mások az 1 és 2 közötti értékeket tekintik élettani szempontból optimálisnak. Csillag ide vagy oda, ezt mindenképpen érdemes figyelembe venni a laboreredmények értékelésénél.

Nem a pajzsmirigy a bűnös

A nem megfelelő mennyiségű pajzsmirigyhormon problémájának hátterében gyakran azonban nem a pajzsmirigy hibás működése áll. A pajzsmirigy-alulműködés csupán egyik lehetséges oka a jódhiány. Ebben az esetben a szerv nem kap elég alapanyagot a hormonok előállításához. Ma már azonban a pajzsmirigy-alulműködéses esetek csupán töredékének (körülbelül 10 százalékának) hátterében áll az alacsony jódbevitel. Mi a helyzet a többiekkel? Itt jön be a képbe a Hashimoto, azaz az autoimmun (krónikus) pajzsmirigygyulladás.

A Hashimoto-thyreoiditis kialakulása során immunrendszerünk ellenanyagokat kezd termelni a pajzsmirigyben található fehérjék ellen (TPO  tireoperoxidáz, gyakran pedig a tireoglobulin ellen is), gyulladást előidézve a pajzsmirigyben és lassan pusztítva azt. A pusztuló pajzsmirigy szerkezete megváltozik, azonban így is igyekszik ellátni a szervezetet a megfelelő hormonmennyiséggel, ezért gyakran megnagyobbodik. A pajzsmirigy sejtjeinek pusztulása során olykor hirtelen a kelleténél több hormon kerül a véráramba. Ezzel magyarázható az, hogy a Hashimoto-pajzsmirigygyulladással érintettek a pajzsmirigy alul- és túlműködés tüneteit egyaránt észlelhetik magukon. A Hashimotóban tehát nem beszélhetünk a szerv lelassult működéséről, a pajzsmirigy ugyanis az immunrendszer ostroma alatt jócskán erején felül teljesít. A probléma forrása nem más, mint az immunrendszer működési zavara.

Miért fordul ellenem az immunrendszerem?

Általánosan elfogadott tény, hogy az autoimmun betegségekre való hajlam öröklődik. Ez azonban még kevés ahhoz, hogy immunrendszerünk hadjáratot indítson saját szervezetünk egyes alkotórészei ellen. Ehhez szükség van valamilyen kiváltó okra is, amely bekapcsolja a folyamatot. A leegyszerűsített elmélet a Hashimoto-féle pajzsmirigygyulladás esetében valahogy így fest (Wentz, 2015: 38):

A kiváltó ok miatt a pajzsmirigy sejtjei károsodnak → a károsodott sejtek jelzést küldenek → immunsejtek érkeznek a pajzsmirigyhez → az immunsejtek a pajzsmirigy fehérjéit kezdik támadni → még nagyobb károk a pajzsmirigyben → a szervezet kifogy a pajzsmirigy regenerálásához szükséges erőforrásokból → a pajzsmirigy nem képes elég hormont előállítani.

Mi indíthatja el ezt az ördöginek tűnő folyamatot? Dr. Wentz a túlzott jódbevitel példáján keresztül szemlélteti az eseményeket. A túl sok jód ugyanis éppoly károsan hat a pajzsmirigy működésére, mint a jódhiány.

Egy teheráni felmérés szerint az úgynevezett nemzeti sójódozási program után alig 6 évvel a vizsgált emberek 12,5, illetve 16,8%-ában voltak kimutathatóak aTPO, illetve TgAb antitestek (tireoperoxidáz, illetve tireoglobulin ellenanyagok). Összehasonlítva a program előtt 11 évvel gyűjtött minták 3,2, illetve 4%-os pozitivitásával, ez 4-szeres emelkedést jelent (P. HeydarianA. OrdookhaniF. Azizi, 2007: 404-410).

Jód kerül a véráramba → a jód a TPO segítségével a pajzsmirigyhormonok előállítására alkalmas formává alakul → a folyamat során hidrogén-peroxid keletkezik → a hidrogén-peroxid antioxidáns (szelén) hiányában károsítja a szöveteket → limfociták érkeznek a pajzsmirigyhez → gyulladás keletkezik → a gyulladás tovább roncsolja a szöveteket → még több fehérvérsejt érkezik a pajzsmirigyszövetekbe (Wentz, 2015: 40). A fentiek ismeretében érthető, miért lobbantja fel az autoimmun pajzsmirigygyulladást a jódtartalmú étrendkiegészítők használata.

Az Hashimoto-féle autoimmun folyamat ördögi körének lehetséges beindítói között szerepelnek még a túlzott jódbevitel mellett: tápanyaghiány, bizonyos bakteriális, vírus-, illetve gombafertőzések, méreganyagok, stressz, bélflóra egyensúlyának felborulása, tápcsatornát irritáló élelmiszerek (tej, gabona, hüvelyesek, burgonyafélék) fogyasztása. A betegség előrehaladtával a pajzsmirigysejtek pusztulása csak fokozza a tápanyaghiányos állapotot, az autoimmun betegségekben szenvedők fogékonyabbakká válnak a fertőzésekre, a pajzsmirigyhormonok alacsony mennyisége pedig még több stresszel terheli a szervezetet. Számos tényező összjátékával állandósul a folyamat. Van azonban egy közös pont, egy olyan tényező, amely minden autoimmun betegnél jelen van, és ezért mindenképpen érdemes számításba vennünk, ha meg akarjuk szakítani a körforgást: ez az áteresztő bél-szindróma. Mivel immunrendszerünk jelentős része a beleinkben található, az emésztőrendszer egészségének helyreállítása elengedhetetlen az immunrendszer egyensúlyának visszaszerzéséhez.

Az áteresztő bél-szindróma kialakulásának okairól, egészségre gyakorolt hatásairól és a bélfal sértetlenségének helyreállításához szükséges teendőkről a következő bejegyzésben olvashatsz.

Miért nem elég a tünetek kezelése?

A hagyományos orvoslás Hashimotóra adott válasza legtöbbször kimerül a hormonpótlásban. Igen ám, de ezzel maximum a tüneteket tudjuk palástolni (vagy sokszor sajnos még azokat sem), az immunrendszer ámokfutását nem állítjuk meg. Olyan ez, mintha lenne egy tápanyaghiánnyal, áteresztő bél-szindrómával, krónikus fertőzésekkel kilyuggatott hordónk, amit folyamatosan töltögetünk pajzsmirigyhormonokkal anélkül, hogy a lyukak betömésével bármit is foglalkoznánk. Nem tűnik túl észszerűnek, ugye?

A Hashimoto  és egyéb autoimmun betegségek  kezelésének másik, valódi útja (természetesen a megfelelő hormonpótlás mellett), ha megpróbáljuk a probléma gyökerét feltárva, életmódunkon változtatva meggyógyítani teljes szervezetünket. Ez azért is nagyon fontos, mert az összezavarodott immunrendszer sokszor nem áll meg egyetlen szerv tönkretételénél. Az egy bizonyos autoimmun betegséggel küzdő pácienseknél nagyobb eséllyel alakul ki más autoimmun állapot is (reumatoid artritisz, 1-es típusú cukorbetegség, szklerózis multiplex stb.), mint autoimmun betegséggel nem érintett társainknál. Ennek a megakadályozásához a probléma gyökerét kell megcéloznunk. A tünetek kezelgetése helyett, illetve mellett az egész szervezetet kell gyógyítanunk. Ahogyan a test gyógyul, a tünetek is javulnak majd. Ehhez hosszú út vezet, de minden apró lépéssel csak közelebb kerülünk a célhoz.


Hivatkozások:


Wentz, Izabella: Hashimoto's Thyroiditis  Lifestyle Interventions for Finding and Treating the Root Cause. Wentz (LLC), 2015.

P. HeydarianA. OrdookhaniF. Azizi: Goiter rate, serum thyrotropin, thyroid autoantibodies and urinary iodine concentration in Tehranian adults before and after national salt iodization. In: Journal of Endocrinological Investigation. (2007) 30. p 404–410.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések